יום שלישי, 9 באוקטובר 2012

סנדרום אחרי החגים


פגשתי מכר מבית החולים, שאלתיו איך היה בחגים, איפה הם היו הוא ומשפחתו, לאחר הפצצת השאלות הרוטיניות הרגילה והשלמת הפערים היבשה, הוא ציין בפני שהוא מרגיש כבד לאחר כל הארוחות הללו, ונראה לו כי צבר איזה 3 ק"ג ביומיים האחרונים. מיד עלתה במוחי הכותרת "איך לשמור את גופך במהלך החגים - עצות פרקטיות לבולס המצוי...." הכותרת מגלה בצורתה ההומוריסטית חלק מן האמת, אך ראוי לציין שגם אנוכי "חוטא" ובחגים מאפשר לעצמי לאכול כל מיני דברים שלא הייתי אוכל בדרך כלל ביום יום (ראשית זה טוב לאיזון וגורם לשקט אצל בת זוגתי), אולם כפי שציינתי בעבר אדם שמקפיד על כללי התזונה הטבעית במהלך השנה קוצר את פרותיה בחגים.
קפאין הוא ללא כל עוררין החומר הפסיכו אקטיבי הנצרך ביותר כיום ע"י האדם, אין לו ערך חיוני תזונתי לאדם, הוא מעורר של מערכת העצבים ומשפיע ישירות על המוח, מגביר את קצב הלב, בכמויות גבוהות (מעל 400 מ"ג ליום- כ- 3 כוסת אספרסו כפול) גורם לאגיטציה, הפרעות שינה, כאבי ראש והפרעות למערכת העיכול. ההשפעה של קפאין על הגוף מאוד משתנה מאדם לאדם.


התשובה שלו הזכירה לי כי בסדרת המאמרים שלנו על תזונה הטבעית אנו עדיין נמצאים ב"איך" לאכול נכון ולא להתעייף לאחר כל ארוחה, ולהישמר מארוחות החג הבאות עלינו לטובה. דווקא החלק המרענן בחגים היה צום יום כיפור, שנתן קצת אויר לנשימה, קצת רווחה ושקט למערכת העיכול. בחיבורים הקודמים הזכרנו את נושא האכילה האיטית הכל כך מהותי וחשוב, הרמב"ם אומר לעס לפי מספר השיניים שיש לך, כלומר על אדם בוגר ללעוס לפחות 32 פעם את המזון בטרם יבלע אותו. (אני אסתפק גם ב- 20 פעמים). עוד כלל שמנציחה הרפואה הטבעית וממנו  ניתן להבין, בצורה פשוטה, את החשיבות של הלעיסה, הוא: "הכנס מזון יבש ובלע את המזון שהוא רטוב". בנוסף הזכרנו את החשיבות של אכילה שלא במצב מעורער, נסער, כעוס, לאחר פעילות גופנית מאומצת, את הקשר עם רחצה ושינה ואפילו יחסי אישות אינם מומלצים לאחר ארוחה כבדה. (ראה מאמר הקדמה לתזונה טבעית). אז איך נשמרים מהכבדות הזו לאחר ארוחה, לרוב הדבר קורה בשל אכילה גסה, כדי להגדיר אכילה גסה ניתן כמה דוגמאות, למשל אם אדם אוכל ארוחה מאוד מורכבת זו אכילה גסה, אפילו אם אדם אוכל ארוחה פשוטה במרכיביה אך אוכל מהר ובחופזה זו אכילה גסה, גם אם אכל יותר ממה שהוא צריך מבחינה כמותית הדבר יהיה לו למכשול והוא יחווה את העייפות הזו לאחר האוכל שרובינו חווים, ולכן הרבה פעמים רואים אצל אנשים הרגלים גרועים שמושרשים ע"י ביצוע של עוד הרגלים רעים בניסיון לפצות על העייפות, הדוגמה הקלאסית היא שאחרי שאכלנו ארוחה גסה ואנו מתחילים להרגיש בעייפות, מיד אנו מכינים לעצמינו כוס קפה ממריץ, כדי שחס ושלום זמן המעבר של המזון במערכת העיכול לא ישתהה או יתעכב ונמשיך לעבוד ולבצע את המטלות שלנו, כמובן שמערכת העיכול לא רק שמתמודדת עם אכילה מורכבת וקשה, עכשיו גם צריכה להתמודד עם חומר מעורר ומגרה את ההפרשות שבסופו של דבר מפריע לתהליך הטמעת המזון וספיגתו בצורה נאותה. הקפאין גורם להפרשת גסטרין, הורמון המעודד הפרשת חומציות בקיבה, הגברת גלי הכיווץ הפנימיים (הפריסטלטיקה) של המעי הגס וכיווץ כיס המרה ושחרור הורמונים ממנה (CCK). השפעת הקפאין מפריעה לתהליך העיכול והטמעת המזון גורמת לעומס הפרשות בקיבה ומעודדת ריקון של המעי הגס, מעבר המזון במעי הגס מתקצר, ותהליך סילוק ההפרשות והפסולת נפגם ונוצרים רעלנים רבים הנספגים לגוף, הגוף צריך להשקיע מאמצים מכופלים לסילוקם, דבר המכביד עליו ועל עבודתו מאוד. כמה פעמים היית עד לטקס של אכילה גסה שלאחריו מכינים כוס קפה גדולה עם או בלי סוכר או ממתיק מלאכותי כלשהו. הסוד בשמירה והימנעות ממצבי של אכילה גסה והעייפת הנלווית אליה טמון בצירופים המזון ומורכבות הארוחה, נושא זה שבו נדון בהמשך בהרחבה מהווה את לב ליבו של ה"איך" לאכול נכון!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שתפו ותנו לייק